Најмладата „удри“ на највозрасната на Вимблдон: Коко Гоф ја испрати В. Вилијамс дома

Американската тинејџерка од САД е атракција на првиот натпреварувачки ден на гренслемот во Лондон по сензационалниот триумф над трофејната ветеранка со 6:4, 6:4. Во второто коло ќе игра против Магдалена Рибарикова од Словачка

Нема кривично да одговара: Прекината судската постапка за В. Вилијамс

Повозрасната од сестрите Вилијамс првично беше обвинета за предизвикување на судир со возило со кое управуваше 68 годишната Линда Барсон која се здоби со лесни телесни повреди. Но, полицијата подоцна објави дека се откриени докази што упатуваат дека Венус прописно влегла во раскрсницата и дека нема вина за предизвикување на насреќата

Ју-Ес опен: В. Вилијамс и Мугуруза во осминафинале, Чилиќ се спакува

Американската ветеранка во третото коло подобра од Марија Сакари од Грција со 6:3, 6:4. Шпанската тенисерка загуби сао два гема во дуелот со Магдалена Рибарикова (6:1, 6:1), а кобен за Хрватот беше Диего Шварцман од Аргентина 4:6, 7:5, 7:5, 6:4

Вимблдон: Деветто финале за В. Вилијамс, за титулата против Мугуруза

Американката во полуфиналето ја елиминира Џоана Конта со 6:4, 6:2 додека Шпанката ѝ препушти само два гема на Магдалена Рибарикова од Словачка (6:1, 6:1). Женската пресметка за тронот на 131. издание на турнирот е во сабота

Флорида: Семејството на починатиот старец со тужба против В. Вилијамс

Американската тенисерка се товари за предизвикување на сообраќајна несреќа со смртни последици. Настанот се случил на почетокот на јуни и долго време беше држен далеку од очите на јавноста. Полицијата три недели водеше истрага и на крајот ја прогласи за виновна

В. Вилијамс кон С. Вилијамс: Твојата победа е моја победа

Повозрасната од сестрите истакна дека е горда на себе што воопшто стигнала до финале во Мелбурн и дека горда на Серена која ја освои 23 гренслем титула, седма на Австралија опен, што значи и враќање на првото место на ВТА листата

Тенис: С. Вилијамс по седма титула во Мелбурн, В. Вилијамс по прва

Женското финале на Австралија опен носи деветта пресметка на американските сестри чие ривалство трае две децении и важи за евергрин во тенисот. Двете имаат вкупно 29 гренслем трофеи во сингл. Мечот е утре во 09,30 ч.