Воен удар во Буркина Фасо: Уставот суспендиран, претседателот уапсен, владата и парламентот распуштени

Војската на Буркина Фасо денеска го собори претседателот Рох Каборе, го суспендира уставот, ги распуштила владата и националното собрание и ги затвори границите на земјата. Во...

Ердоган распиша потерница за Ѓулен

Турските судови објавија потерница за апсење на Фетула Ѓулен, религиозниот лидер кој живее во САД, а кој владата на Реџеп Таип Ердоган го обвини за организатор...

Турција го забрани Викиликс по објавувањето на 300.000 документи

Турската влада го блокираше пристапот до „Викиликс”, откако порталот вчера објави околу 300 илјади електронски документи директно од серверот на владејачката Партија на правдата и развојот...