МЗ: Вкупно се аплицирани 1.590.219 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

Со една доза вакцинирани се 57% од полнолетното население, а со две дози 46%. Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден аплицирани се...

Клиниката за инфективни болести демантира дека во модуларната болница се случила хаварија

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби (КИБФС) реагираа на информациите објавени на една телевизија дека во модуларната болница во склоп на Клиниката е избегната...

Филипче: Торакални хирурзи од Клиника во Виена ќе се обучуваат да трансплантираат бели дробови

Торакални хирурзи од нашата Клиника ќе испратиме на Клиниката AKХ Виена на Медицинскиот Универзитет, каде ќе се обучуваат да трансплантираат бели дробови, објави на својот „Фејсбук“...