СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се откажe од парите од Буџетот, нема потреба од популизам и политикантство

Додека државата, сите институции и граѓани се борат со здравствените и економски последици од коронавирусот, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ мора да ги напуштат теснопартиските интереси и...

Ковид-19 во Македонија: Линеарен раст на бројот на заболени

Земјава е влезена во втор месец од првиот регистриран случај на коронавирус во земјава. Оттогаш бројката расте секојдневно расте и вкупниот биланс досега, според последните податоци, е 259 заболени лица, тројца излекувани и шест смртни случаи

Филипче: Нови двa случаја со Ковид-19, двете лица се соседи заразениот брачен пар во Дебар

Сите други нивни роднини кои живеат во истата куќа се негативни. Заболените ќе останат во изолација и лекување во домашни услови. Нивната здравствена состојба го дозволува тоа, односно, да не бидат хоспитализирани“, порача првиот човек на македонското здравство

(Видео) Скап живот со скапи лекови

Во „Тема на неделата“ на Радио Слободна Европа овојпат за тоа дали може да има подобрување на снабдувањето со лекови во земјава со оглед на тоа што некои од лековите се или прескапи или пак, ги нема. „Ние сме мало државиче, не треба да се штеди толку на здравството“, порачува една скопјанка

МЗ: Шеесет и еден заразен со жолтица, меѓу нив ученици од основни и средни училишта

Меѓу забележаните случаи во изминатите три месеци, има ученици од пет основни и четири средни училишта во градот. Изворот на заразата не се училиштата, информираат од Министерството за здравство

Филипче: Во тек е трансформација на договорите на сите работници од определено на неопределено време

Како следни приоритети, министерот за здравство ги наведе реконструкцијата на котларата во Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Скопје и на покривот на Заводот за нефрологија во Струга. Паралелно со тоа е најавен и почетокот на градежните активности во Специјалната болница за респираторни болести во Отешево, изградбата на целосно нова амбуланта во општината Сарај и два целосно нови блока за болните во Психијатриската болница во Демир Хисар