Филипче: Двојно зголемување на вакцините за сезонски грип како дел од стратегијата против Ковид-19

Во изјава за ТВ „Алсат“, министерот најави дека ќе бидат вакцинирани сите лица постари од 65 години, а ќе има вакцини и за здравствените работници, како и за трудниците и изрази надеж дека процесот ќе има добар одѕив

Филипче: Се подготвуваме за Ковид наесен, се надеваме дека ќе избегнеме полошо сценарио

Евентуално полошо сценарио сo Ковид-19 наесен би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории, дополнителен број на заболени од сезонски грип што може да доведе до пренатрупување на болниците со пациенти и тоа да не може да се изменаџира. Ова сценарио, како што вчера нагласи министерот за здравство Венко Филипче, би можело да се избегне, но доколку се случи, здравствените власти ќе го дочекаат подготвени

Туристичките агенции на мака: Здравствените биланси ги спуштаат граничните рампи

Туристичките работници кои беа соочени со мртва сезона оваа пролет, се надевале оти „ќе фатат“ нешто од летната сезона. Но, како што поминуваат деновите, надежта им се топи

Заев на Фејсбук: Здравствените работници со зајакнат капацитет и покачени плати

Ги зајакнавме професионалните капацитети на здравствените работници и овозможивме тие својата иднина и кариера да ја гледаат дома, во нашето јавно здравство, напиша претседателот на СДСМ,...

Четири фирми донираа 85 респиратори и 25 кислородни концентратори за државата

Четири македонски компании донираа вкупно 85 неинванзивни респиратори и 25 кислородни концентратори, наменети за поддршка на дишење и третман на пациенти во критична состојба, за инфективните...

Трет сет економски мерки од 355 милиони евра, вкупниот државен влог над пола милијарда евра

Третиот пакет економски мерки го најави премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција и вкупната поддршка со претходните два, како што рече, ќе достигне 550 милиони евра или 5 до 5,5 отсто од БДП и со нив ќе бидат опфатени 730.000 корисници