Дезинформација е дека химната била скратена за време на пречекот на Петков, демантира Владата

Владата најостро го демантира и го отфрла како дезинформација објавеното на повеќе медиуми и портали за наводно намерно изоставање на одредени делови, односно стихови од химната...

Солидарност без граници: Знамето на Либан на градското Собрание на Тел Авив

Агенцијата „Ројтерс“ известува за гестот на солидарност на израелскиот народ со жртвите по стравичната експлозија во Бејрут, и покрај тоа што Израел и Либан технички се сè уште во војна што трае со децении

(Видео) Пред седиштето на НАТО: Македонскиот јарбол поставен, се чека знамето

Може ли да се биде рамнодушен на оваа денешна сцена пред седиштето на НАТО? - Во моментов се одвиваат активности за поставување на македонското знаме и другите прогодни обележја за новата, 30-та земја членка на Северноатланскиот сојуз. Сонот на сите претходни и сегашни генерации станува реалност, државата добива стабилна и просперитетна иднина. Успеавме“, напиша Андреј Жерновски, заменик министер за надворешни работи, на својот Фејсбук профил

Протоколот не препознал разлика меѓу австриското и летонското знаме

Владата упати извинување до Австрија за ненамерниот протоколарен пропуст при посетата на сојузниот канцелар, Себастијан Курц, кога наместо австриското беше поставено латвиското знаме пред зградата на Владата