Талибанците денеска соопштија дека не постојат докази за присуство на милитанти на ИД и на Ал Каеда во Авганистан. Пред неколку дена, ИД ја презеде одговорноста за бомбашките напади во градот Џалалабад во источен Авганистан.

Не гледаме никој во Авганистан кој има врска со Ал Каеда. Ние сме посветени на фактот дека ќе нема опасност од Авганистан за која било држава, рече Муџахид.

Од преземањето на власта во Кабул, талибанците се соочија со меѓународен притисок да се откажат од врските со Ал Каеда, која го изврши терористички напади во САД на 11 септември во 2001 година. Портпаролот на талибанците Забидула Муџахид ги отфрли обвинувањата дека Ал Каеда е во Авганистан и го повтори своето ветување дека нема да има напади од странски милитантни движења.