Македонската фудбалска репрезентација ремизира против Словенија со 1:1 (полувреме 0:0) во претпоследниот настап пред дебитантското учество на Европските првенства. Стрелец на водечкиот гол за „црвено-жолтите“ попладнево на арената „Тоше Проески“ во Скопје беше Елиф Елмас во 55 минута по асистенција на Езџан Алиоски, гостите израмнија во седмата минута од судиското надополнување преку Чрнигој.

„Црвено-жолтите“ во петок ги очекува и генерална проба пред ЕП. Ривал во Скопје ќе биде селекцијата на Казахстан.

Македонија на Европското првенство ќе игра во групата Ц против репрезентациите на Австрија (13 јуни во Букурешт, 18 часот), на Украина (17 јуни во Букурешт, 15 часот) и на Холандија (21 јуни во Амстердам, 18 часот).