Американскиот претседател Доналд Трамп на прес конференцијата по завршувањето на историската средба со лидерот на Ким Јонг ун изјави дека е потпишан документ со кој САД и Јужна Кореја се обврзуваат да престанат со „воените игри“ што би ја налутиле Северна Кореја.

Тој рече дека Ким го информирал дека Северна Кореја го затворила комплексот каде се вршеле таквите тестирање на мотори за ракети. Но, како што кажа, деталите не биле разработени, бидејќи немало доволно време.

Трамп сепак нагласи дека санкциите нема да се укинат се додека не се постигне напредок за денуклеаризацијата.

Меѓудругото, се разговарало и за човековите права во Северна Кореја, а Трамп во тој контекст оцени дека , додавајќи дека “тие се кршат на груб начин”во Северна Кореја, но како што рече, така е и на „многу места”.

Трамп изјави дека е убеден дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун “ќе се придржува” до документот.

-Мислам дека никогаш не сум имал доверба во некој претседател како што имам сега, дека постои желба и способност да се завршат работите, изјави Трамп, говорејќи за тоа дали му верува на северноорејскиот лидер на ветувањата дека же го исполни договореното.

-Тој беше многу убедлив во фактот дека тој сака да го стори тоа – мислам дека можеби ќе сака да го исполни тоа дури и повеќе од мене. Тие гледаат светла иднина за Северна Кореја, Но се разбира, никогаш не се знае, рече Трамп.

Четирите клучни точки  на Декларацијата

Би Би Си објави дека Декларацијата има четири клучни точки:

-Соединетите Држави и Демократска Народна Република Кореја се обврзуваат да воспостават нови односиво согласност со желбата на народите на двете земји за мир и просперитет.

-САД и КНДР ќе се приклучат на напорите за изградба на траен и стабилен мировен режим на Корејскиот полуостров.

-Потврдувајќи ја Декларацијата од 27 април 2018 година, КНДК се обврзува да работи на целосната денуклеаризација на Корејскиот полуостров.

-Соединетите Американски Држави и КНДР се обврзаа да ги идентификуваат останките од оние кои починале како воени затвореници во двете земји, вклучувајќи и враќање на останките на веќе идентификуваните.

Заврши!

Неколку минути по завршувањето на прес конференцијата на Трамп, владата во Сингапур испрати покани до новинарите со следната содржина: “Готово е!”

Самитот е “прв чекор”

Јапонскиот премиер Шинзо Абе ја даде својата реакција на самитот на Трамп-Ким – еве што рече:

-Одлуката на претседателот Ким за комплетирање на денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров беше потврдена во еден документ, кој го поддржувам како чекор кон сеопфатно решавање на прашањата околу Северна Кореја. Исто така, високо ја ценам изјавата на претседателот Трамп во врска со киднапираните јапонски граѓани. Јапонија ќе се заложи за решавање на прашањата околу Северна Кореја, како што се киднапирањата, нуклеарната програма и проектилите, во соработка со САД, Јужна Кореја, Кина, Русија и меѓународната заедница, изјави јапонскиот премиер Шинзо Абе во првичната реакција по самитот.

-Седумдесет години поделба и непријателство фрлија темна сенка што сега не можеме да веруваме на она се случува пред нашите очи. Пофалби за храброста и определбата на двајцата лидери, претседателот Трамп и претседателот Ким, да се направат промени. Договорот од 12 јуни ќе остане историски настан кој помогна да се прекине последното преостанато наследство од Студената војна, изјави јужнокорејскиот претседател Мун Јае ин.

Тој додаде дека самитот е “голема победа постигната од страна на САД и двете Кореи и огромен чекор напред за луѓето ширум светот кои копнеат за мир”.

Владата на Јужна Кореја, во врска со изјавата на Трамп дека САД и Јужна Кореја се обврзуваат да престанат со „воените игри“  што би ја налутиле Северна Кореја, соопшти дека не и е познато што значи тоа.

Доналд Трамп и Ким Јонг-Ун станаа првите претседатели на САД и Северна Кореја кои се состана, што претставува досега невиден развој на ситуацијата, по една година размена на закани.

Она што за многумина беше историскиот чин е нивното ракување во хотелот на островот Сентоса во Сингапур пред почетокот на разговорите.

Трамп и Ким во Сингапур: Дојдоа, се ракуваа, потпишаа