Во Њу Орлеанс синоќа беше воведен полициски час, два дена откако ураганот „Ида“ го погоди брегот на американската држава Луизијана и точно 16 години откако ураганот „Катрина“ однесе над 1.800 човечки животи. Во Луизијана загинаа најмалку четири лица, а спасувачите почнаа да трагаат по луѓе кои останаа изолирани по ураганот.

Градоначалничката на Њу Орлеанс, ЛаТоја Кантрел изјави дека воведува „полициски час“ во градот, во кој одредени делови сè уште немаат електрична енергија. „Ида“, која сега е тропска бура, се движи кон долините на Тенеси и Охајо.

Научниците предупредија на зголемување на активноста на различни циклони поради затоплувањето на површината на океанот и климатските промени, што претставува зголемена закана за крајбрежните населби низ целиот свет.