Адвокатите на Џони Деп во вторникот се сомневаа во вистинитоста на обвинението на Амбер Херд дека Деп сексуално ја нападнал со шише со алкохол.

Херд беше вкрстено испрашувана во поголемиот дел од денот по нејзиното сведочење во тужбата за клевета на Деп против неа.

Деп ја тужи Херд во Окружниот суд во Вирџинија поради авторски текст од декември 2018 година што таа го напиша во Вашингтон пост, во кој се опишува себеси како „јавна личност што претставува семејна злоупотреба“. Неговите адвокати велат дека тој бил оцрнет со написот иако никогаш не го спомнала неговото име. Судењето сега е во својата петта недела.

Адвокатот на Деп, Камил Васкез, ја испрашуваше Херд за различни инциденти во кои таа вели дека била нападната од Деп.

Испрашувањето беше особено интензивно поради тепачката што парот ја имаше во март 2015 година во Австралија, набргу откако се венчаа, додека Деп го снимаше петтиот филм од франшизата „Пиратите од Карибите“.

За време на таа тепачка Херд вели дека била сексуално нападната. Деп, пак, вели дека тој бил жртвата и дека го изгубил врвот на средниот прст кога Херд фрлила кон него шише со вотка.

Васкез се запраша зошто Херд никогаш не побарала лекарска помош, иако рече дека нејзините стапала биле исечени од скршено стакло и дека крварела по нападот.

„Вие сте таа што нападна некого со шише во Австралија, нели, г-ѓа Херд? – праша Васкез.

„Не го нападнав Џони во Австралија. Никогаш не го нападнав Џони“, одговори Херд.

Васкез потоа запраша зошто Херд му напишала серија љубовни белешки на Деп во месеците откако таа рече дека била нападната.

Херд изјави дека верувала дека Деп го допрел дното по борбата во Австралија и дека решил повеќе да не се опива. Таа рече дека повеќето од нападите се случиле додека Деп бил под дејство на дрога или алкохол.

„Кога работите беа добри, тие беа навистина добри“, рече таа.

Поротата, исто така, виде снимка од изјавата која Херд ја дала во 2016 година во врска со нејзиниот развод, во која се чини дека ненамерно признала дека известувала за аспекти од нејзината првична постапка за развод.

Херд сведочеше дека била изненадена кога папараците го наполниле нејзиното појавување пред судот барајќи привремена забрана за задржување и дека таа се обидела да го избегне публицитетот што е можно повеќе.

Вкрстеното испрашување траеше само неколку минути, бидејќи адвокатите на Деп се противеа на речиси секое прашање што адвокатот на Херд, Елејн Бредехофт, се обиде да го постави.

По завршувањето на сведочењето на Херд, поротниците го слушнаа снименото сведочење од заедничкиот пријател на двојката, Тилет Рајт, кој рече дека Деп му се доверил дека ја мрази трезвеноста.

Тилет Рајт рече дека личноста на Деп станала лоша и параноична кога користел алкохол или дрога.

Имаше и сведоштво за противтужбата на Херд од 100 милиони долари против Деп. Таа вели дека била клеветена од адвокатот на Деп, Адам Валдман, кога тој ги нарекол обвиненијата на Херд како измама.

Херд рече дека обвинувањата и наштетиле на нејзината кариера, но Васкез укажа на серија негативни написи за Херд кои претходеа на коментарите на Валдман.

Жирито слушна и аудио снимка од вербална пресметка меѓу двајцата во која секој ја омаловажуваше актерската кариера на другиот.