ВМРО-ДПМНЕ за лошата состојба во која се наоѓа блиндираниот мерцедес од 580.000 евра купен за Груевски го обвини СДСМ.

„Токму владиното мнозинство го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година и нивна е одговорноста за состојбата во која што се наоѓа возилото. Нивна е одговорноста дали во вакво возило би ги превезувале високите делегации кои би доаѓале во Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв, втор и трет степен безбедносни мерки“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата на Груевски испратија и список на гостите и датуми на кои биле возени со мерцедесот.

Делегација – комесарот на ЕУ за проширување, Штефан Филе 17.9.2012 година;
Делегација – претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ 26-28.10.2012 година;
Делегација – премиерот на Република Србија, Ивица Дачиќ 22-28.1.2013 година;
Делегација – претседателот на Република Словенија, Борут Пахор 16-17.7.2013 година;
Делегација – претседателот на Република Хрватска, Иво Јосиповиќ 4-5.9.2013 година;
Делегација – претседателот на Република Полска, Бранислав Комодовски 10-11.9.2013 година;
Делегација – заменик-претседателот на СР Виетнам, Нгуан Ти Доан 1-3.12.2013 година;
Делегација – премиерот на Република Унгарија, Виктор Орбан 5.12.2013 година;
Делегација – премиерот на Република Србија, Ивица Дачиќ 26.1.2014 година;
Делегација – министерот за надворешни работи на Република Грција и претседавач на ЕУ, Евангелос Венизелос 19-20.2.2014 година;
Делегација – генералниот секретар на НАТО, Андреас Фог Расмусен 22.5.2014 година;
Делегација – претседателот на Собранието на Канада, Ендру Шер 31.8.-3.9.2014 година;
Делегација – премиерот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ 9.9.2014 година;
Делегација – премиерот на Република Турција, Ахмет Давутоглу 22-23.12.2014 година.
Делегација Претседател на Република Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ 12-13.04.2016 година,
Делегација Претседател на Република Чешка, Милош Заман 09-10.06.2016 година
Делегација, Претседател на Република Србија, Томислав Николиќ 16.09.2016 година.

Денешната прес конференција на Оливер Спасовски покажува дека СДСМ нема ниту идеја, ниту пак некоја реализација со која би се претставил на граѓаните. Доколку СДСМ смета дека мерцедесот е непотребен, може да го продаде. Ваквите возила не губат на вредност доколку се добро одржувани., додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.