Олимпик Марсеј го декласира Тулуз со 4:0 во воведниот меч во новата сезона во француската Лига 1. Двоен стрелец за тимот од „Велодром“ беше Димитри Паје во 45. минута од пенал и во 62. минута, противничката мрежа по еднаш ја погодија Валери Жермен во 89. минута и Флоријан Тован во втората минута од судиското екстра време.

Покрај убедливиот триумф на домашните, натпреварот го одбележа и ВАР технологијата што вечерва за првпат се примени во францускиот фудбалски шампионат.

Лига 1, 1 коло

Олимпик Марсеј – Тулуз 4:0

Сабота

Нант – Монако (17 ч.)

Анже – Ним (20 ч.)

Лил – Рен (20 ч.)

Монпелје – Дижон (20 ч.)

Ница – Ремс (20 ч.)

Сент Етјен – Генгам (20 ч.)

Недела

Олимпик Лион – Амиен (15 ч.)

Бордо – Стразбур (17 ч.)

ПСЖ – Каен (21 ч.)