Гани тврди дека го напуштил Кабул за да спречи крвопролевање.

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани, кој од завчера се наоѓа во егзил во Обединетите Арапски Емирати, денеска излезе со прва изјава по бегството од земјата и објасни дека го напуштил Кабул за да спречи крвопролевање и ги отфрли извештаите дека ја напуштил претседателската палата со голема сума пари. Гани беше жестоко критикуван од поранешните министри за напуштање на земјата кога талибанските сили во неделата влегоа во Кабул.

– Да останев ќе бев сведок на крвопролевање во Кабул, рече Гани во видео пораката објавена на Фејсбук, што е негов прв јавен коментар откако беше потврдено дека тој се наоѓа во Емиратите.

Гани, исто така, кажа дека ги поддржува преговорите меѓу талибанците кои ја презедоа власта во Кабул и поранешните високи авганистански функционери, додавајќи дека „преговара за враќање во својата земја од која избега“, пренесуваат француските медиуми.

– Ја поддржувам иницијативата на владата за преговори со (поранешниот потпретседател) Абдула Абдула и поранешниот претседател Хамид Карзаи. Посакувам овој процес да биде успешен, рече тој во видео пораката.

Министерството за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати попладнево потврди дека авганистанскиот претседател Ашраф Гани се наоѓа во оваа заливска земја.

Гани избега од земјата во неделата попладне кога талибанците влегоа во Кабул, но засега никој не знаеше каде се наоѓа.

Авганистанскиот амбасадор во Таџикистан денеска излезе со податокот  дека Гани со себе зел 169 милиони долари. Тој го нарече бегството на Гани „предавство на татковината и народот“, пренесува Би -Би -Си.