Американскиот претседател Џо Бајден и неговата сопруга Џил пакуваа оброци за училиштата и засолништата за бездомници во Вашингтон во Централната кујна на ДЦ пред овонеделниот празник Денот на благодарноста.

На првата дама ѝ се придружија потпретседателката Камала Харис и нејзиниот сопруг Даг Емхоф кои служеа боранија и сос.

Американците утре го слават Денот на благодарноста со традиционален оброк кој често вклучува мисирка, сос и пире од компири.

По општествено корисната работа, Џо и Џил Бајден се упатија кон Масачусетс, каде треба да го поминат својот одмор до крајот на неделата.