Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш денеска предупреди дека светот „забрзано се движи кон климатска катастрофа“, додавајќи дека лидерите на богатите земји од Г20 мора да направат повеќе во многу области за да им помогнат на посиромашните земји.

Говорејќи пред самитот на лидерите на Г-20, кој утре и задутре се одржува во Рим, Гутереш изјави дека постои „опасно ниво на недоверба“ меѓу големите сили. Тој изрази надеж дека претстојниот дводневен состанок ќе помогне да се надмине тоа.

Гутереш ја повика Г-20 да насочи повеќе пари за сиромашните нации, вклучително и преку простување на долгови и да им помогне да имаат полесен пристап до вакцината против ковид-19. Тој рече дека економското закрепнување по пандемијата дополнително ги влошува нееднаквостите.

Тоа е неморално, истакна шефот на Светската организација, пренесува Хина.

Гутереш, исто така, ја повика Г20 да ја исполни својата претходна заложба да насочува по 100 милијарди долари годишно за да им помогне на земјите во развој да се справат со растечките проблеми поврзани со климатските промени.

За жал, пораката до земјите во развој во суштина е оваа, чекот е во пошта. Во однос на сите наши климатски цели, имаме уште многу милји пред нас. И треба да го достигнеме, рече Гутереш.

Многу од лидерите кои присуствуваа на самитот на Г20 во Рим, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден, веднаш по Рим ќе отпатуваат во Шкотска на самитот на ОН за климата COP26, кој се смета за клучен за борба против заканата од пораст на температурите.

За жал, пораката до земјите во развој во суштина е оваа, проверката е по пошта. Во однос на сите наши климатски цели, имаме уште многу милји пред нас. И треба да го достигнеме, рече Гутереш.

Многу од лидерите кои присуствуваа на самитот на Г20 во Рим, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден, веднаш по Рим ќе отпатуваат во Шкотска на самитот на ОН за климата COP26, кој се смета за клучен за борба против заканата од пораст на температурите.

Гутереш рече дека не треба да им се верува на ревидираните климатски обврски на некои од земјите на Г20.

„Дури и ако неодамнешните обврски се јасни и веродостојни, а има сериозни прашања за некои од нив, ние сè уште забрзано се движиме кон климатска катастрофа“, истакна тој.