Со 65% вакцинирани граѓани, Австрија дефинитивно не е на дното на светската скала за вакцинација, но сепак е првата земја која воведе ригорозни мерки за невакцинираните.

Заклучувањето на невакцинираните во голема мера ги искомпликува животите на многу австриски граѓани. Од вчера не смеат нигде освен во продавница во која се продаваат основни производи. Покрај купувањето на намирници, тие можат да посетат лекар, да одат во аптека или на работа, а можат да добијат и посебна дозвола да се движат по улица, доколку чуваат повозрасна или изнемоштена личност. Во сите други случаи, тие се осудени да останат во своите домови.

Како изгледа животот под најстрогата мерка на светот? – РТЛ разговараше со неколку Хрвати кои моментно живеат во земјата.

Од кога почна, слушаме дека се изречени многу казни, казнети се прекршителите на законот кои не се вакцинирани и отишле во кафе бар или на друго место. Не смеете да одите на прошетка или да лутате во друг дел од градот без причина, рече Синиша Шпољариќ, кој долги години живее во Австрија.ж

И покрај строгите рестрикции, вели дека сè уште не размислувал за вакцинација, бидејќи смета дека има многу необјасниви околности. Тој, исто така, истакнува дека не е „антиваксер“ и оти инаку верува во медицината.

Досега се тестирав трипати неделно, во понеделник, во среда и во петок. Тоа е нормално, одиме на тестирање и тоа е тоа. Мислам дека вестите најмногу ги оптоваруваат луѓето и ги прават понервозни, објаснува Синиша, кој смета дека моментната ситуација на терен не е толку ригорозна како што изгледа.

Тања, Хрватка, која исто така живее во Австрија, за РТЛ објаснува дека оваа нова затворска казна не ѝ го променила многу животот, бидејќи до пред неколку дена „невакцинираните веќе биле исфрлени од речиси се“.

До пред неколку дена се дозволуваше влез само во музеите, а сега веќе не. Според мене, најкритична и најсомнителна разлика е забраната за влез во продавниците. Смееме во јавниот превоз каде има гужви, но не и на пазар, вели Тања која на сето тоа гледа како нарушување на квалитетот на живот без добра причина.

„Се чувствувам како криминалец при помислата да одам во продавница за алати или продавница за хоби, каде и онака се носат FFP маски. Или не знам дали можам да го однесам велосипедот на поправка, а тоа би ми овозможило да го избегнам јавниот превоз, што всушност придонесува за намалување на контактите“, смета Тања.

„Ова не е баш блокада како што беше минатата година, туку делумно. Невакцинираните лица не смеат да одат на големи собири како концерти, свадби и родендени со повеќе од 25 лица и сл. На секои два дена мора да прават PCR тест и да носат FFP2 маска. Сè уште имаме важечко 3G правило (тестирано, болно или вакцинирано) на работа, но наскоро ќе биде 2G (болен или вакциниран). Ако сакате да одите во ресторан да јадете, мора да направите ПЦР тест, иако сте вакцинирани“, вели Ајрис Бел, професорка која од неодамна живее во Виена, додавајќи дека во моментот има огромни гужви на пунктовите за вакцинација.