Филипинскиот претседател со закана до невакцинираните: Ако излезете од дома, ќе бидете уапсени

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте се закани дека невакцинираните луѓе ќе бидат приведени доколку не ја послушаат наредбата да останат дома, откако во државата е потврден најголем...

Продолжува неизвесноста за невакцинираните: Кој ќе плаќа за ковид-тестови, компаниите или лицата?

Продолжува неизвесноста за вработените кои сè уште не се вакцинирани против ковид-19. Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) е против барањето за тестирање на невакцинираните работници...

Хрвати во Австрија за првите денови под мерките за невакцинирани: Се чувствуваме како криминалци, во јавен превоз можеме, на пазар не

Со 65% вакцинирани граѓани, Австрија дефинитивно не е на дното на светската скала за вакцинација, но сепак е првата земја која воведе ригорозни мерки за невакцинираните....

Најава за рестрикции за таргетирана група на лица: Невакцинираните на тапет кај Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разгледува нови мерки за спречување на ковид-19 кои директно ќе се однесуваат на невакцинираните граѓани, најави министерот за...

Грчкото министерство за здравство до невакцинираните здравствени лица: Ако се вакцинирате, ќе се вратите на работа

Министерството за здравство на Грција им дава можност на невакцинираните здравствени работници да се вратат на работа, доколку примат прва доза на вакцина против ковид-19, но...