Сирискиот центар за мониторинг на човековите права соопшти дека 67 автобуси, кои превезуваат стотици евакуирани борци на групата Армија на исламот и членови на нивните семејства, пристигнале во областите под контрола на бунтовниците недалеку од Алепо.

Се очекува да го напуштат градот Дума во реонот на Источна Гута во близина на Дамаск, откако беше ослободен од сириската армија по двомесечна офанзива, објави провладиниот весник „Ватан“.

Според руското Министерство за одбрана, 3.600 екстремисти и членови на нивните семејства ја напуштиле Дума во последните 24 часа, како дел од договорот постигнат под покровителство на Русија. Во рамки на договорот Армија на исламот, која го контролираше градот, ослободи стотици заробеници и заложници.

Договорот стапи во сила во неделата, неколку часа откако хуманитарни организации инфромираа дека во саботата во градот бил извршен напад во кој се претпоставува дека било употребено хемиско оружје, при загинале десетици лица.

Со падот на Дума, силите на лојални на сирискиот претседател Башар Асад ја повратија контролата врз Источна Гура, најсилното упориште на бунтовниците во близина на Дамаск.

Се проценува дека за четири недели реонот го науштиле над 133.000 лица, а хуманитарните организации на ОН се уште немаат пристап до оваа област.

Околу 45.000 бегалци се сместени во осум прифатни центри во близина на Дамаск. Приближно ист број на жени, деца и возрасни лица ги напуштиле пренатрупаните центри, откако биле проверени од владини служби.

– Знаеме дека таквите проверки се спроведуваат врз цивилите кои бегаат од Источна Гута, но ние не сме учесници во договорите за евакуација или во нивната реализација, изјави портпаролот на Вискиот комесаријат за бегалци на ОН, Андреј Махечиќ.

Западните земји тврдат дека офанзивата на владините сили во Источна Гута претставува прекршување на Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за целосен прекин на огнот во Сирија. Но, Дамаск и Москва сметаат дека прекинот на огнот не опфаќа и оваа енклава и нагласуваат дека офанзивата е неопходна за ставање крај на контролата на исламистичките бунтовници над регионот со големото цивилно население и за запрање на артилериските напади врз сирискиот главен град.