Ројтерс откри дека многу од најгласните застапници за промена на политиката на Германија за Украина користат лажни имиња и имаат скриени врски со руската држава или ентитетите во земјата.

Агентите кои го поддржуваат Путин во Германија работат на тоа да го свртат Берлин против Украина, покажа истрагата на Ројтерс.

Меѓународната новинска агенција откри дека клучните личности кои водат кампања за Германија да го промени курсот за Украина имаат врски со руската влада или со екстремната десница.

Тие укажуваат на кампањата, и на интернет и на улиците, која го повикува Берлин да ја преиспита својата поддршка за Украина, искажувајќи пораки кои ги поврзуваат врските меѓу Германија и Русија, старите советски врски со комунистичкиот исток и децениската германска зависност од рускиот гас.

Германија – најголемата европска економија – е клучен поддржувач на Украина во ЕУ, ветувајќи огромни количини воена и цивилна помош за Киев.

Клучните личности вклучени во унапредувањето на руските интереси во Германија

Ројтерс ги утврди идентитетите на клучните личности вклучени во унапредувањето на руските интереси во Германија, користејќи интервјуа, објави на социјалните мрежи и други јавно достапни информации.

Еден од нив е Макс Шлунд, кој првично се викаше Ростислав Тесљук пред да го промени своето име пред една деценија.

Тој отпатува во источна Украина под руска контрола во последниве месеци, плус руска владина агенција која е  моментно под санкции на ЕУ, му платила авионска карта за да присуствува на конференцијата на која главниот говорник беше рускиот претседател Владимир Путин.

Агенцијата, Росотрудничество, беше санкционирана од блокот поради надгледување на мрежата на „влијание“ што ги ширеше наративите на Кремљ.
Нејзиниот шеф ги означи санкциите како „луди“.

Друг човек, Андреј Харковски, беше идентификуван од Ројтерс. Тој вети верност на козачкото општество кое ја поддржува воената кампања на Москва во Украина.

И двајцата не одговорија на барањата за коментари од новинарите.

Ројтерс откри дека многу од најгласните застапници за промена на политиката на Германија за Украина користат лажни имиња и имаат скриени врски со руската држава или ентитетите во земјата.

Германските власти поврзаа едно од лицата кои ги идентификуваше новинската агенција со екстремната десница.

Некои поборници на екстремната идеологија беа обвинети од германската полиција во декември за заговор за рушење на владата.

Еден води канал на социјални медиуми на германски јазик наречен „Фанклуб на Путин“ и, повторувајќи го наводниот заговор, на почетокот на минатата година на социјалните мрежи повика на упад во германскиот парламент.

Германија досега вети повеќе од 1 милијарда евра хуманитарна помош за Украина , покрај воената опрема, вклучително и напредни системи за противвоздушна одбрана.

Мнозинството Германци ја поддржуваат Украина, но зголемените цени поттикнати од големиот пораст на трошоците за енергија го намалија одобрението за зголемување на воената поддршка.

Германската влада не одговори на прашањата на Ројтерс, но Министерството за внатрешни работи соопшти дека ги гледа сите обиди на други земји да влијаат на Германија „многу сериозно“, особено „во контекст на руската агресија против Украина“.

Извор Еуроњуз