Копенхаген, и дефинитивно, е ривал на Вардар во третото квалификациско коло за фудбалската Лига на шампиони. Данскиот претставник загуби пред своите гледачи од Жилина со 1:2, но благодарние на триумфот (3:1) во првиот меч во Словачка обезбеди опстанок во елитното натпреварување на УЕФА.

Отубањо во 19 минута и Каса во 57. реализираа за гостите, во меѓувреме (48 минута) Вербич погоди од белата точка што беше доволно за прогрес на домашните.

Воведните 90 минути од македонско-данската пресметка се закажани за 25 јули во Копенхаген, возвратните се поместени на 1 август.

Најубедливата победа во реванш дуелите од второто коло ја забележа Легија. Полскиот првак во Варшава го понижи фински Мариехам со 6:0 и со вкупни 9:0 мина во наредната фаза во која го очекуваат 180 минути со Астана.

Селтик без проблеми го реши Линфилд. Шкотланѓаните и во реваншот го поразија ривалот од Северна Ирска со 4:0 (во Белфаст славеа со 2:0) и за место во плеј-офот ќе играат со Розенборг чии фудбалери со гол дури во продолженијата успеаја да го елиминираат Дандалк. По 90 минути во Трондхајм немаше победник (1:1) како што беше случај и во Република Ирска минатата недела, голот за голема радост на Норвежаните беше дело на Вилхјелмон во 98 минута.