Поранешниот американски претседател, Барак Обама, кој е роден на Хаваи, на КОП26 во Глазгов зборуваше на панел посветен на отпорноста на островите, објави „Би-Би-Си“.

Тој го започнува својот говор велејќи дека е „островско дете“ и рече дека е горд на работата што ја направил како претседател за островските држави „кои се најранливи на променливата клима.

Обама рече дека не смета дека би имало толку амбициозен договор во Париз во 2015 година, доколку не беа слушнати островските држави.

Како беше точно пред пет години, ние не направивме доволно и нашите острови се позагрозени од кога било“, рече тој, додавајќи дека е горд што американската влада и претседателот Џо Бајден посветуваат „внимание на прашањето што го заслужува“, со тоа што ќе се обврзе да обезбеди три милијарди долари за поддршка на најранливите на климатските промени.

Обраќањето го заврши со една хавајска поговорка која гласи: „Обединете се за да одите напред“.

„Тоа е духот што ни треба за да ги заштитиме нашите островски ресурси, тоа е духот што ни треба за да ги заштитиме нашите народи“, рече тој.