Деведесет отсто од гласачите на вчерашниот рефрендум во Каталонија гласале за независнот на овој регион од Шпанија, официјално е објавено во барселона на основа на прелиминарните резултаи од гласањето кое Мадрид го прогласи за негелано.

Портпаролот на регионалната влада на Каталонија Жорди Турул изјави дека 90 отсто од 2,26 милиони Каталонци кои гласаа во неделата заокружиле „да“ на гласачкото ливче, за независност.

Тој рече дека речиси осум отсто од гласачите ја отфрлиле независноста, а остатокот од гласачките ливчиња биле празни или неважечки. Тој додаде дека се пребројуваат уште 15.000 ливчиња.

Турул рече дека вкупниот број на гласачки ливчиња не ги опфаќа оние кои ги конфискуваше шпанската полција за време на насилниот напад за да го спречи гласањето.

Најмалку 844 граѓани и 33 полицајци се повредени во полициската бруталност.

Каталонските власти истакнаа дека шпанската полиција затворила 319 од околу 23000 гласачки места каде може да гласаат околу 5,3 милиони гласачи.

Синдикатите повикуваат на генерален штрајк

Еден од главните два синдикати во Шпанија ноќеска повика на денерален штарјк во Каталонија во вторник во знак на протест поради насилството на полицијата со кое беше попречувано гласањето на референдумот.

Синдикатот ЦЦОО соопшти дека повикал на штрајк за да с еодуси насилството на државните сили за безбедност применето заради спречување на референдумот.

Овој синдикат исто така повика денеска на пладен да се протестира пред зградите на локалните власти низ Каталонија.

Пучдемон ќе прогласи независност

Претседателот на регионот Каталонија Карлес Пучдемон изјави дека ќе го одржи своето ветување и еднострано ќе прогласи независнот доколку гласот „ДА“ победи на референдумот за сецесија од Шпанија.

Во говорот до народот преку телевизијата, Пучдемон вчеравечер по затворањето на гласачките кутии оцени дека Каталонија добила право да стане независна држава.

Референдум во Каталонија: Се изборивме да имаме независна држава

Тој рече дека со каталонските закон е утврдено дека победата со повеќе од 50 проценти  од гласовите со „ДА“ на референдумот, ќе покрене донесување декларација за независност во рок од 48 часа од гласањето без разлика на одѕивот на гласачите.

Уставниот суд на Шпанија тој закон го стави вон сила, но владата на Пучдемон сепак спроведе референдум.

Претседателот на регионот Каталонија најави дека каталонските власти упати барање до ЕУ да разгледа како шпанските власти на денот на референдумот ги кршеле човековите права на граѓаните на Каталонија.