СП во ракомет (ж): Холандија за првпат на планетарниот трон

Во возбудливо финале во Кумамото, Холанѓанките ја совладаа Шпанија со 30:29 (полувреме 16:13) и за првпат во историјата освоија мундијалскио злато. Бронзениот медал го освои Русија чии ракометарки во „малото“ финале ја поразија Норвешка со 33:28

Заврши СП во кошарка во Кина: Престолот за Шпанија, МВП за Рубио, историја за Гасол

До втората титула во својата историја, „фуријата“ стигна по убедливата партија и победа против Аргентина со 95:75 во финалето на мундобаскетот. Со бронзата од Кина замина репрезентацијата на Франција која во мечот за третото место ја совлада Австралија со 67:59. Рубио го посвети златото на неговата мајка која почина пред три години, Гасол, пак, се придружи на Ламар Одом со шампионски прстен во НБА и светска титула во иста календарскка година. Најдобар стрелец на турнирот е Богдан Богдановиќ со вкупно 183 постигнати поени

Кошаркарско СП во Кина: Србија петта, селекторот Ѓорѓевиќ се повлече

Одлуката за кој вели дека ја донел и пред мундобаскетот ја соопшти на прес-конференцијата по триумфот над Чешка со 90:81. Седма е селекцијата на САД која денеска славеше над Полска со 87:74. Утре (недела) од 10 часот претпладне ќе играат Франција - Австралија за бронзениот медал, а од 14 часот е закажано големото финале меѓу Шпанија и Аргентина  

СП во кошарка за мажи: Шпанија, Италија и Србија почнаа со „стотки“

„Црвената фурија“ во меч од првото коло во групата Ц го разби Тунис со 101:62, „азурите“ го декласираа тимот на Филипини со 108:62 во групата Д во која популарните „орли“ на Александар Ѓорѓевиќ ја „оддуваа“ Ангола со 105:59

Кадетско СП во ракомет: Македонија се одмазди на Аргентина во меч за 13. место

Македонската кадетска ракометна селекција го освои 13. место на осмото Светско првенство во Скопје. Во последниот настап на турнирот, „црвено-жолтите“ ја совладаа Аргентина со 29:26 (полувреме:...

Осминафинале на кадетското СП во ракомет: Португалија ја елиминира С. Македонија

Селекцијата од Пиринеите го порази мундијалскиот домаќин со 29:25 (полувреме 15:12) за шеста победа во шестиот нејзин настап на турнирот и заслужена пресметка со Франција со четврт-финалето. „Црвено-жолтите“, пак, ќе разигруваат за пласман од деветтото до 16. место и досега имаат две победи (над Нигерија и над Бахреин) и четири порази (од Аргентина, од Данска, од Јапонија и од Португалија)

Брестовац по вториот пораз на кадетското СП во ракомет: Ни фалеше расположен голман

Данска славеше над С. Македонија со 29:26 (полувреме 13:11) и по четврти пат ја потврди фаворитската улога во групата Ц на шампионатот во Скопје. Листата на стрелци во македонската репрезентација ја предводеше Мартин Серафимов со девет гола пред Ненад Костески кој постигна шест. Последен ривал во групната фаза на турнирот за македонските ракометари е Јапонија (понеделник, 20.30 ч.)

Победа во грч и против Бахреин: С. Македонија во осминафинале на ракометното СП за кадети

Во натпревар од третото коло во групата Ц совладан е Бахреин со 27:25 (полувреме: 12:9) по кој селекторот Данило Брестовац истакна дека е присутен напредок меѓутоа, истовремено, нагласи дека тимот што го предводи е далеку од максимум на капацитетот. Следува ден одмор за македонските кадети кои во недела (20.30 ч.) ќе играат против Данска, единствениот европски ривал во групата Ц до чиј крај потоа ќе преостане и пресметката со Јапонија

Ракометните кадети победија, Брестовац незадоволен: Не сме свои, играме во грч

Кадетската репрезентација на С. Македонија ја забележа првата победа на Светското ракометно првенство за играчи до 19 години во Скопје. Во меч од второто коло во групата Ц е совладана Нигерија со 37:34 (полувреме 18:16), но освен резултатот, до драстично поправање на впечатокот по неочекуваниот пораз од Аргентина на стартот не дојде. Нареден ривал на националниот тим на СП 2019 за играчи до 19 години е Бахреин (СЦ „Борис Трајковски“, петок, 20.30 ч.)

СП во ракомет (У19): С. Македонија почна со пораз од Аргентина

Македонските репрезентативци одиграа две различни полувремиња во СЦ „Борис Трајковски“. Го добија првото со четири разлика (13:9), но паднаа во второто во кое постигна само седум гола, а примија двојно повеќе за конечни 20:23. Следува ден одмор во групата Ц, а наредниот натпревар за избраниците на Данило Брестовац е во четврток против Нигерија

СП во ватерполо (м): Четврта мундијалска титула за Италија

„Азурите“ во финалето на СП во спортови на вода во Гвангжу, ја поразија Шпанија со 10:5 за трета мундијалска титула во историјата. Бронзата за Хрватска чии ватерполисти во меч за третото место на турнирот ја совладаа Унгарија со 10:7