Тирана денеска и утре ќе биде домаќин на нова средба на иницијативата „Отворен Балкан“ на која, според најавите, ќе учествуваат албанскиот премиер Еди Рама, македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ. На средба, меѓу другото, се очекува да бидат потпишани неколку трилатерални и билатерални договори.

Тројцата државници пред средбата објавија отворено писмо со покана до соседните земји да се придружат на „Отворен Балкан“.

Крајно време е сите луѓе и народи во регионот да се обединат за подобра заедничка иднина, која нуди стабилност, мир и подобар животен стандард за сите, се порачува во писмото на Рама, Заев и Вучиќ за „Отворен Балкан“.

Веста за средбата меѓу Рама, Заев и Вучиќ, пак, беше причина за поранешниот албански претседател и експремиер Сали Бериша да повика на национални протести кои ги најави како „први во рамките на „револуцијата” и имаат две главни цели“ – против „Отворен Балкан“ и против националната кражба, т.е., како што смета, „обидите на Рама и Вучиќ за поделба на Косово“.

На 20 декември народот е на протест. Завршува непријателското антиалбанско сценарио на „Отворен Балкан” што е замена за Берлинскиот процес со онаа на Путин. Предупредив дека ќе има национални протести, рече Бериша.