Иранските фудбалери на Светското првенство во Катар одбија да ја пеат нивната национална химна пред натпреварот со Англија, изразувајќи поддршка за антивладините протести во нивната матична земја, објави Би Би Си.

Некои фанови извикуваа и се потсмеваа за време на интонирањето на химната, а други држеа табли на кои пишуваше „Жена, живот, слобода“.

Иранскиот селектор Карлос Кеирош изјави дека неговите играчи „имаат слобода да протестираат“ за правата на жените во нивната матична земја се додека тоа „е согласно прописите на Светското првенство и е во духот на играта“.

Во Иран се случи жестоко задушување на протестите, предизвикани од смртта на Махса Амини во септември откако таа беше притворена и физички малтретирана. Дваесет и две годишната Амини беше приведена од полицијата за морал поради наводно прекршување на строгите правила за прекривање на лицето на жените во Иран.

Активистите за човекови права соопштија дека повеќе од 400 демонстранти се убиени, а 16.800 други се уапсени во акцијата на иранските безбедносни сили. Иранските власти тврдат дека протестите се „немири“ организирани од странски непријатели на земјата.

Иранските навивачи во Катар, исто така, во првото полувреме го скандираа името на поранешниот фудбалер „Али Карими“, кој е еден од најискрените критичари на Исламската Република и едно од најпопуларните лица на протестното движење. Можеше да се слушне и скандирање „Бе-Шараф“, што на персиски значи „нечесен“. Тоа е придавка што демонстрантите ја користеа против безбедносните сили во Иран.

Фудбалерите на Иран, исто така, го прикриваа својот национален репрезентативен амблем додека играа на два подготвителни натпревара во септември.

Коментаторот на Би Би Си, Гери Линекер на полувремето истакна дека „тоа било многу моќен и значаен гест“, додавајќи дека „фудбалот се обидува да ја искористи својата моќ за добро“.

Англија го победи Иран со 6-2 во натпреварот од групата Б.