Рускиот претседател Владимир Путин ги прогласи напорите на руските сили да го заземат Мариупол за „успешни“, но им нареди на руските сили да застанат пред опколената фабрика за челик Азовстал во градот и да ја блокираат „за да не може ни птица да прелета“.

На средбата со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, Путин рече: „Завршувањето на воената задача за ослободување на Мариупол е големо достигнување, ви честитам“.

Украинските сили сè уште ја држат фабриката Азовстал во југоисточниот пристанишен град и Шојгу му рекол на Путин дека на руските сили ќе им требаат три или четири дена да ја преземат фабриката.

Путин потоа рече дека руските сили „мора да размислуваат за зачувување на животот и здравјето на војниците и офицерите“, додавајќи:

Нема потреба да се качувате во овие катакомби и да ползите под земја низ овие индустриски капацитети. Блокирајте ја оваа индустриска област за да не може да помине птица“, рече тој.

„Да господине“, одговори Шојгу.

Путин рече дека Русија ќе им понуди на украинските бранители кои се уште се во фабриката да го положат оружјето.

„Руската страна ги гарантира нивните животи и пристоен третман во согласност со релевантните меѓународни правни акти“, рече тој. „Сите што ќе бидат повредени ќе добијат квалификувана медицинска помош.

Украинските команданти на теренот рекоа дека руските сили не ги почитувале договорите за отворање хуманитарни коридори или за спроведување на прекини на огнот и продолжиле да го бомбардираат градот.

Пристанишниот град е речиси целосно уништен од неколкунеделното руско бомбардирање, а десетици илјади цивили сè уште чекаат евакуација, според украинските власти.

Во изјавата во четвртокот, украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ја повика руската страна да отвори коридор за евакуација од Азовстал. „Таму сега има околу 1.000 цивили и 500 ранети војници“, рече таа.

„Сите тие треба да бидат евакуирани од Азовстал денес! Ги повикувам светските лидери и меѓународната заедница да ги фокусираат своите напори на Азовстал сега. Тоа е клучна точка и клучен момент за хуманитарните напори сега!“