Рускиот претседател Владимир Путин денеска му соопштил на својот белоруски колега Александар Лукашенко дека проширувањето на НАТО кон Украина за Москва ќе значи дека е помината црвената линија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Претседателот Путин претходно кажа дека тоа е крајната црвена линија, рече Песков, пренесе агенцијата ТАСС.

Белорускиот претседател претходно посочи дека цел корпус на странски војници се распоредени во Полска, на границата со Белорусија.

„Јасно е дека каде и да распоредите војници во Полска, тие нема да бидат насочени против Германија. Тоа се странски војници, пред се американски“, објави белоруската новинска агенција Белта.