Рускиот бизнисмен, Сергеј Самсоненко со писмо до јавноста соопшти дека се повлекува од „Вардар“. Мистериозниот мултимилионер кој никогаш не кажа доволно уверлива приказна за неговата ‘љубов на прв поглед’ во Македонија ја напушта љубената земја којашто под закрилата на ВМРО-ДПМНЕ несебично му возвраќаше со дарови во државно-спонзорирани зделки.

Како причина за раскинувањето на спонзорството во трите спортски клуба кои го носат името „Вардар“, вели дека се навредите, омаловажувањата и линчот на кој бил изложен последните денови. Одлуката ја донел тешко, но е конечна.

Засега Самсоненко се збогува само со „Вардар“. Вака одговорија за НОВА ТВ од спортскиот клуб, кога прашавме дали бизнисменот се повлекува целосно од Македонија. Самсоненко за 11 години во земјава создаде империја и влезе не само во спортските води, туку и во градежниот бизнис, обложувањето, авио превозот, трговијата, а пред само месец и половина заедно со неговиот пријател, бизнисменот Јордан Камчев, формираше уште една фирма за реклама и маркетинг „Бет сити интернешнл“.

 

Според официјалните податоци од Централниот регистар, Сергеј Самсоненко, има 30-тина фирми во Македонија.

Заминувањето на Самсоненко од „Вардар“ во јавноста не е изненадување. По падот на ВМРО-ДПМНЕ, во чие владеење тој успеа да го рашири бизнисот, неговото име се споменуваше меѓу првите кои ќе си ги спакуваат куферите и ќе си отидат од Македонија.

Како навестување пред два месеца беше влегувањето на Самсоненко во рускиот фудбалски клуб ЦСКА Москва. Тој преку неговата компанија „Бетсити“ со седиште во Ростов, Русија, потпиша петгодишен спонзорски договор со клубот од Москва.

Лани во март, руските медиуми јавија дека сопственикот на „Бетсити“, заедно со најбогатиот Македонец според „Форбс“ и сопственик на болницата „Аџибаден Систина“ – Јордан Камчев, имаат намера да инвестираат повеќе од 2 милијарди рубљи (30 милиони евра) во изградбата на болница и породилиште во родниот Ростов.

Сергеј Самсоненко живее во Македонија веќе 11 години. Македонската јавност го запозна како газда на обложувалниците „Бетсити Балкан“, откако есента 2006 година одлучи да се пресели во Скопје заедно со семејството.

Дошол сосема случајно, на покана на бизнис-соработник и поминал неколку дена во Скопје. Првата средба со градот му била на стариот аеродром, и самиот се запрашал: Каде дојдов, што е ова? Се сместил во хотел во елитната населба Водно и таму се случил пресвртот.

Откако Самсоненко е на македонско тло, неговата бизнис-империја постојано се шири. Тој пред три години ги презема женскиот и машкиот ракометен клуб Вардар, а стана доминантен сопственик и на истоимениот фудбалски клуб.

Меѓутоа, додека брануваше во спортските води, Самсоненко се подготвувал и за влез во градежно-услужните дејности.

Премиерот Никола Груевски трипати му гостуваше на рускиот бизнисмен додека тој го градеше новиот спортски центар „Јане Сандански“ во скопската населба Аеродром. Груевски ја фрли првата лопата врз темелите заедно со Самсоненко пред локалните избори во 2013 година.

На местото на старата спортска сала „Јане Сандански“, на парцела од 11.000 квадратни метри, Самсоненко изгради нов спортскиот центар, кој содржи голема арена, со капацитет од 6.500 гледачи и една помала сала, која собира 1.000 посетители. А, дел од целиот проект е и новиот хотел „Русија“.

На градежниот плац веднаш до спортскиот комплекс „Јане Сандански“, Самсоненко ја гради руската црква „Св. Троица“.

НОВА ТВ направи повеќе истражувања за бизнисите на Самсоненко и неговата поврзаност со фирми од земји во даночните раеви Кипар и Белизе, кои се јавуваат во бизнис зделките во кои тој се јавуваше како инвеститор.

линк од сторијата https://novatv.mk/rusinot-samsonenko-vo-prikaznata-invest-in-masedonia-via-belize/

Самсоненко излегува од „Вардар“, но останува во Македонија. Вели: „Доста е“! Дали ќе стави крај на македонската бајка која ја живееше за време на владеењето на екс премиерот Никола Груевски, рускиот тајкун засега тврди не.