Европската кошаркарска асоцијација (ФИБА) ја казни Црна Гора со 2.000 евра за прекршок на прописи што ги направи селекторот Богдан Тањевиќ по мечот со Унгарија во второто коло во групата Ц во Клуж, Романија, во рамки на ЕП 2017.

Првиот престап на Тањевиќ е непојавување на задолжителната прес-конференција по триумфот на Црногорците (72:48), а вториот се однесува за запалена цигара во соблекувалната по настапот против Унгарците. Двата испада на црногорскиот селектор се косат со правилата на ФИБА која најави дуплирање на казната во случај на нареден престап.

Црна Гора моментно е трета во Ц групата со една победа (Унгарија) и два пораза (Шпанија и Хрватска). Попладнево (14 ч.), Црногорците во „Поливалента арена“ ќе играат со Чешка во меч во кој важат за фаворити.

ЕП 2017 во кошарка – денеска играат

Група А (Хлсинки), 4 коло

Исланд – Словенија (во тек)

Полска – Франција (15,30 ч.)

Грција – Финска (19 ч.)

Табела: Словенија 6, Франција 5, Финска 5, Полска 4, Грција 4, Исланд 3

Група Б (Тел Авив), 4 коло

Украина – Литванија (14,45 ч.)

Италија – Германија (17,30 ч.)

Израел – Грузија (20,30 ч.)

Табела: Италија 5, Германија 5, Литванија 5, Грузија, Украина 4, Израел 4.

Група Ц (Клуж), 4 коло

Чешка – Црна Гора (14 ч.)

Хрватска – Шпанија (16,45 ч.)

Романија – Унгарија (19,30 ч.)

Табела: Шпанија 6, Хрватска 6, Црна Гора 4, Унгарија 4, Чешка 4, Романија 3.

Група Д (Истанбул), 4 коло

Русија – Летонија (во тек)

В. Британија – Србија (16 ч.)

Турција – Белгија (20 ч.)

Табела: Русија 6, Летонија 5, Србија 5, Турција 4, Белгија 4, В. Британија 3.