ФИБА попушти: Клубовите ќе добијат осигурување за репрезентативците

Членовите на нејзиниот Управен одбор (УО) се изјаснија позитивно по предлогот за исплата на осигурување на кошаркарите и кошаркарките во сениорска конкуренција кои ќе добијат покана за репрезентативни ангажман. Во рамката се опфатени и играчите во младите селекции како У17, У18, У19 и У20

Кошарка: Карпош С. елиминиран во ЛШ, дебакл на Работнички во Русија

Пирова победа на „соколите“ во Талин. Освојувачот на македонскиот Куп славеше со 81:78 во реваншот со Калев/Крамо, но естонскиот претставник ќе оди на двомеч со Алба Фехервар поради поубедливата победа во Скопје со 87:79. Руска Парма, пак, во Перм го декласира тимот од Градски парк со 88:63 во првиот меч од првото коло квалификации за ФИБА Европа купот  

Кошаркарска ЛШ на ФИБА: Карпош С. против естонски Калев во 1. коло

„Соколите“ се домаќини во првата средба на 19 септември, реваншот е два дена подоцна во Талин. Победникот од двомечот, во второто коло ќе игра со унгарска Алба Фехервар. Последен противник до групната фаза во ЛШ е турски Пинар Каршијака

Кошарка, ФИБА: Две заеднички и две самостојни кандидатури за СП 2023

Одделни кандидатури досега поднеле Русија и Турција. Како потенцијални коорганизатори во едната се јавуваат Јапонија, Филипини и Индонезија, а другата е потпишана од Аргентина и од Уругвај. Рокот за пријавување истекува во август

Кошарка: ФИБА го суспендира Бразил

Казната е за неиспраќање на национални селекции на неодамнешните натпреварувања, неспособноста за организација на турнир во улична кошарка, финансиски долгови и вмешаност на трети страни во изборот на играчи за А тимот