УНХЦР го осуди данскиот закон за азил

Агенцијата за бегалци на ООН (УНХЦР) изрази силно спротивставување на законот усвоен од данскиот Парламент со кој треба да се дозволи процесирање на апликациите на барателите...

Македонците со најмали шанси за азил во ЕУ

Најниска стапка на одобрување на азил, според извештајот на Европската агенција за азил, имаат Македонците и Молдавците со еден отсто. Македонците се, исто така, меѓу лицата кои најмногу повторно аплицираат откако ќе бидат одбиени

Маки бегалски: Барателите на азил на грчките острови изгубија надеж и потреба да живеат

Во некои делови од кампот „Морија“, има еден тоалет за 200 луѓе, а на Самос е уште полошо еден за 300 луѓе. Само да ве потсетам дека меѓународните стандарди се еден тоалет за 20 луѓе, вели Христос Христу, меѓународен директор на невладината организација „Доктори без Граници“. Заклучно со 21 ноември 2019, на грчките острови во источниот дел на Егејското Море престојуваат 38.479 бегалци и мигранти, најголемиот број од нив – 18.163 се на Лезбос, а 15.946 се сместени во кампот Морија, кој има капацитет да прими 2.840 лица

Груевски му возврати на Заев: На памет не ми паднало да влезам во багажник

Поранешниот премиер му одговори на актуелниот за начинот на кој побегна од државата во Унгарија каде побара и доби азил од тамошните власти. Собранието на почетокот на неделата ја констатира неговата оставка на функцијата пратеник, а попладнево преку својот Фејсбук профил напиша дека никогаш не му паднало на памет да влегува во багажник за какви било цели

Азилот го спаси Груевски од потерницата на Интерпол

Оваа меѓународна организација уште во 2015 година ги либерализира правилата за тоа во кои случаи важи црвената потерница, но нејасно е зошто македонските власти тоа не го соопштуваат

Адвокатка на Асанж: Еквадор шири лаги

Џенифер Робинсон, адвокатка на уапсениот основач на „Викиликс“, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон во која...