Како до диплома во БиХ: Новинарка „завршила“ медицинско училиште за две недели

Според свидетелството, „ученичката“ Азра Омеровиќ од „Журнал“ успешно положила анатомија и физиологија, хигиена со здравствена заштита, микробиологија, медицинска психологија, заразни болести, патологија, хирургија, фармакологија и дека обработила и практична настава, а притоа не присуствувала на ниту еден час

Без што може да остане Мамиќ: Брод, шуми, станови, Бентли, Ауди…

За виновни во случајот се прогласени и тројца соработници - неговиот брат Зоран доби затворска казна на четири години и 11 месеци, Милан Пернар е осуден на четири години и два месеца, а Дамир Врбановиќ на три години. 

Блиц: Хојт Ји, амбасадор на САД во БиХ

Сепак, се уште станува збор само за шпекулации, бидејќи мандатот на актуелниот американски амбасадор во Скопје, Џес Бејли трае до ова лето, па до тогаш и официјално ќе биде познато каде ќе биде поставен Ји

Кошарка: Словенија, БиХ и Србија зачекорија со победи кон СП 2019

Европскиот шампион ја порази Белорусија со 87:74, српските репрезентативци уживаа поддршка и од Новак Ѓоковиќ во победата над Австрија со 85:64, голема победа на БиХ над Русија, во легендарната „Скендерија“, со 81:76. Холандија ја шокира Хрватска во Алмере со 68:61, а Шпанија се оправда како фаворит против Црна Гора (79:66). Најубедлив триумф на стартот забележа Литванија над Косово (99:61)