Фудбал: Борусија Д. се раздели со Тухел, Милан го задржа Монтела

Досегашниот менаџер на „милионерите“, според дел од германските медиуми, заминува од „Сигнал Идуна парк“ со отштета од 2,9 милиони евра. Разделбата ја потврди и Ханс-Јоаким Вацке, извршен директор на клубот. „Росонерите“ ја продолжуваат со тренерот што ги водеше во оваа сезона до летото во 2019 година

Лестер доби „петарда“ на „Драгао“, реми на Борусија Д. на „Бернабеу“

Порто и Севилја се последните екипи што се пробија во топ 16 по дуелите од шестото, последно, коло во групната фаза. Португалците го торпедираа англискиот првак со 5:0, Шпанците ремизираа (0:0) кај Олимпик Лион. Ројс ги задржа „милионерите“ како лидери во групата Ф. Ждрепката за осминафинале е во понеделник

(ВИДЕО)Нов најефикасен меч во историјата на ЛШ: Борусија Д.-Легија 8:4

Погодоци како на филмска лента во натпревар за уживање во кој беа урнати неколку рекорди и го надминаа мечот меѓу Монако и Депортиво ла Коруња во 2003 година (8:3). Хет-трик на Ројс, два гола на Кагава, по еден на Сахин, Дембеле и Паслак