Четврт-финале во СЕХА лига: Вардар ќе патува со четири гола предност на реванш во Загреб

Ракометарите на Вардар вечерва во Скопје го совладаа хрватскиот првак ППД Загреб со 24:20 (полувреме 14:12) во првиот четвртфинален натпревар во регионалната СЕХА лига. Тимур Дибиров...

Прво гренслем полуфинале на 34 години: Стрицова закажа меч со С. Вилијамс на Вимблдон

Чешката тенисерка во четврт-финалето ја порази Британката Џоана Конта со 7:6, 6:1, Американката беше подобра од сонародничката Алисон Риск со 6:4, 4:6, 6:3. Во второто полуфинале на женскиот турнир во Лондон ќе играат Симона Халеп и Елина Свитолина. Денеска ќе познати и машките полуфиналисти на „All England Club“. Ѓоковиќ ќе игра против Гофан, Федерер со Нишикори, Надал со Квери, а Пелја со Баутиста Агут

Пораз со сладок вкус: Вардар по третпат на Фајналфор турнирот во ракометната ЛШ

„Црвено-црните“ излегоа како севкупни победници во четврт-финалниот двомеч со ПИК Сегед и покрај триумфот на Унгарците на домашен терен со 29:25 (полувреме: 17:9). Залихата што вардарци ја складираа во првиот меч во Скопје, сепак, беше недостижна за составот на Хуан Карлос Пастор во реваншот

Вардаров галоп кон Келн: ПИК Сегед декласиран во Скопје

Плус осум ќе понесе европскиот првак од 2017 година на реваншот во Унгарија во четврт-финалето во Лигата на шампиони по убедливите 31:23 (полувреме 14:12) во последниот настап на актуелниот состав на „црвено-црните“ вечерва во СЦ „Јане Сандански“

К. Лазаров пред елиминација во ЛШ: Барселона го преслуша Нант во Франција

Каталонците триумфираа против Нант на Кире Лазаров со 32:25 и, речиси, се сигурни учесници на Фајналфор пресметките во „Ланксес арена“ во Келн на 1 и на 2 јуни. Веспрем, пак, славеше на мегданот на Фленсбург со 28:22

Евролигашка „метла“ во Атина: Реал М. прв до Фајналфорот во Виторија

„Кралевите“, кои патем се и актуелни шампиони на континентот, со 3:0 ја добија четвртфиналната серија со Панатинаикос, откако и вечерва во Атина го совладаа грчкиот состав со 89:82. Фенербахче, пак, поведе со 2:1 во четвртфиналтната серија со Жалгирис по триумфот во Каунас со 66:57