Бугарија ќе добие 6 милијарди евра од европско финансирање

Европската комисија го одобри бугарскиот план за закрепнување и одржливост, изјави претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен во зградата на бугарската Влада за време на заедничката прес-конференција со премиерот...

Фон дер Лајен е за дискусија за задолжителна имунизација: Вакцини за деца во ЕУ од 13 декември

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека вакцините за деца против ковид-19 произведени од „Фајзер“/„Бајонтек“ ќе бидат достапни во Европската Унија...