По две години во Кривичниот суд: Нов почеток на случајот „ТНТ“ со докази на ЈО

Со прикажување снимка од надзорна расправа во Собранието на Северна Македонија и презентирање докази од обвинителството, а селектирани од одбраната, денеска во Кривичниот суд започна судењето за предметот „ТНТ“ кој се однесува на уривањето на „Космос“ на бизнисменот Фијат Цановски. Случајот стартува од почеток поради промена на една поротничка во судечкиот совет

МВР продолжува да снима, „шарените“ добија засилување од опозицијата

Демонстрантите на Шарената револуција денеска доброволно потпишуваа писмени изјави дека учествувале во боењето на институциите, а воедно одобруваа и полномоштво за нивно застапништво од адвокатот Ѕвонко Давидовиќ кој им понуди бесплатна правна помош во текот на распитот за наводните прекршоци

Распит на осомничените во случајот „ТНТ“

Денеска во Основниот суд Скопје 1 е закажан распит на четворицата осомничени во случајот „ТНТ“, предмет кој го отвори Специјалното обвинителство за рушењето на станбено - деловниот објект „Космос“ на Фијат Цаноски