Закон за данок на личен доход: Платите од 1 јануари ќе се оданочуваат со 10 отсто

Стапката од 15 отсто се става во мирување за наредните 36 месеци, период во кој ќе се применува стапка од 10 отсто за оданочување на доход од работа, доход од самостојна дејност, доход од авторски и сродни права, доход од продажба на сопствени земјоделски производи, доход од права на индустриска сопственост, закуп и подзакуп, капитал, капиталните добивки, од осигурување и друг доход. Од 1 јануари се зголемува и прагот за ДДВ обврзник од милион денари на два милиони денари

Ангеловска до граѓаните: Проверувајте ги трансакциските, почна повратот на МојДДВ

Министерката за финансии посочи дека над 180.000 граѓани секој месец во просек скенираат фискални сметки и дека за овие пет месеци се скенирани над 40 милиони фискални сметки, односно околу 8 милиони сметки месечно

Ангеловска предлага анонимно поднесување на амандмани: Важна е содржината, а не партијата

На комисиска расправа во Собранието за Буџетот за 2020 година, министерката за финансии излезе со ваков предлог како одговор на тврдењето на дел од пратениците на опозицијата дека нивните амандмани не се прифаќаат  

„Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на земјава од BB на BB+

Кредитната агенција за првпат го зголеми македонскиот кредитен рејтинг по пауза од 13 години што според министерот за финансии Драган Тевдовски е најдобра потврда за исправноста на политиките што ги презема Владата и оти економијата се движи во вистинска насока

Драган Тевдовски: Платите растат, наплата на даноците е одлична

Макроекономските показатели се движат во одлична насока. Економијата се движи во позитивна насока, а со успешно придвижување кон НАТО и кон ЕУ може да се очекува забрзување на економскиот раст, вели министерот за финансии

Англичаните летово потрошија 1,4 милијарди фунти на трансфери

Втори по „галантност“ за засилувања се екипите од Серија А со 735 милиони фунти, трета е француската Лига 1 со 590 милиони фунти, бундеслигашите потрошија 550 милиони фунти, последна од најсилните пет шампионати во Европа е шпанска Примера со 500 милиони фунти

УЕФА: Пет македонски клуба добија 325.890 евра

Сумата е компензација за нивните играчи што настапија за своите репрезентации во квалификациите за Европското првенство во 2016 во Франција. Вардар доби 148.584 евра, Работнички 115.248 евра, Шкендија 31.028, Металург 26.595 и Брегалница 4.432 евра