ЕУ со порака до В. Британија: Подготвени сме за преговори за Гибралтар

Европската Унија (ЕУ) денеска соопшти дека е подготвена да започне преговори со Велика Британија за Гибралтар, британска прекуморска територија на јужниот Пиринејски полуостров. Европскиот совет, кој...

Ангеловски: На полувреме се договоривме да не се трошиме

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија изрази задоволство од триумфот над Гибралтар, капитенот Пандев со забелешки на условите за игра на стадионот „Викторија“, на слабите луксеви на рефлекторите и на вештачката подлога што ја оцени како лоша

Гибралтар како тренинг: Македонија тргна со победа во Лига на нации

„Црвено-жолтите“ се оправдаа како фаворити и рутински го совладаа Гибралтар со 2:0 во воведниот меч во групата 4 во Д конкуренцијата. Победникот на стадионот „Викторија“ беше решен уште во првото полувреме со головите на Иван Тричковски во 19-та минута и на Езџан Алиоски во 35-та минута. Во недела (18 ч.) во Скопје ќе гостува селекцијата на Ерменија во второто коло во групата 4 од Д конкуренцијата

Милевски: Алиби нема, поразот е срамен, одговорноста е моја

Селекторот со самокритичност и извинување до целокупната јавност, навивачите и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) по шокантниот пораз на младата репрезентација од Гибралтар во квалификациите за ЕП 2019

Жешка шлаканица во Португалија: Гибралтар ја совлада Македонија (У21)

За најмладата и најмала членка на УЕФА ова е прва победа во историјата во категоријата У21. Стрелец на единствениот гол на стадионот „Алгарве“ во Фаро беше Грем Торилја, член на локалниот клуб Монс Калпе, во 64. минута што го прави и најефикасен во тимот кој мечевите досега ги завршуваше со нула