Почна Рамазанскиот пост

За време на постот верниците од изгрејсонце до зајдисонце се воздржуваат од јадење и пиење. Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што...

Кој нелегално гради џамија во Злокуќани – Градоначалникот Јакимовски засега ја стопира градбата

Во понеделник градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски ќе се сретне со претставници на бесправната градба на џамија во Злокуќани.  За во понеделник градоначалникот на општина Карпош,...

Антикорупција: ИВЗ пет години без извештај за работењето до Централен регистар

Исламската верска заедница (ИВЗ) последните пет години не доставила основен извештај и годишна сметка до Централниот регистар. Поради непреземање на мерки од страна на Централниот регистар,...

Со мнозинство на гласови на Риасетот на ИВЗ: Разрешен Реисот Сулејман Реџепи

Риасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на денешната вонредна седница со мнозинство гласови го разреши реисот Сулејман Реџепи од функцијата. Дел од медиумите наведуваат дека позитивно...

Протокол на ИВЗ за Рамазан Бајрам: Секој верник со лично сеџаде, молитви во дворови на џамиите

Намазот на Фитр Бајрам да не биде подолго од 15 минути, максимално да се избегнат поздрави со физички контакт, откажување од посета на гробишта, се само дел од мерките на Ријасетот на ИВЗ пред претстојниот голем муслимански празник

ИВЗ до Владата: Ниту ќе затвориме џамии, ниту ќе се откажеме од молитви за Рамазан Бајрам

Исламската верска заедница (ИВЗ) писмено ги информирала Владата и Комисијата за заразни болести дека нема да почитува евентуален полициски час за време на големиот муслимански празник