Кристијан Трајковски ја официјализира кандидатурата за лидер: Време е за прогресивна, обединета и гласна НСДП

Кристијан Трајковски, магистер по меѓународен менаџмент кој е еден од кандидатите за лидерската позиција на НСДП, избор кој треба да се случи на 4 јуни, откако...

Мигрантите ги нарекол убијци, крадци, силувачи: Француски претседателски кандидат казнет со 10.000 евра

Францускиот претседателски кандидат на екстремната десница, Ерик Земур денеска е казнет со 10.000 евра поради поттикнување на расна омраза, бидејќи младите мигранти ги нарекол убијци, крадци...

Деспотовски за НоваТВ: Не сум колекционер на функционерски поддршки, важно ми е зад мене да застане членството

На три дена до изборот за лидер на Социјалдемократскиот Сојуз, во интервју за НоваТВ, своите погледи и очекувања ги изнесе Јован Деспотовски, еден од кандидатите за...

Германија го предложи Тедрос Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

Германија го предложи актуелниот генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО), Етиопјанецот Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат, соопшти денеска германското Министерство за здравство. Германија го...

Мицкоски: Победата на 17 октомври значи нова Влада предводена од ВМРО – ДПМНЕ

ВМРО – ДПМНЕ го промовираше кандидатот за градоначалник на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски. Лидерот на опозициската партија, ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва порача дека неговата...