Германската канцеларка во заминување, Ангела Меркел ја благослови новата коалициска влада, изјавувајќи дека очекува „мирно да спие“ со социјалдемократот Олаф Шолц како нејзин наследник на функцијата.

Меркел се повлекува од политиката по 16 години минати на власт како канцеларка, а нејзиниот конзервативен блок ЦДУ/ЦСУ замина во опозиција, откако на минатомесечните парламентарни избори го постигна својот најлош изборен резултат во историјата.

Нивните главни ривали, социјалдемократите од левиот центар, сега преговараат за коалиција со либералните Слободни демократи (ФДП) што го поддржуваат бизнисот, како и „Зелените“. Нивна цел е до почетокот на декември да го назначат министерот за финансии и вицеканцеларот Шолц за нов канцелар на Германија, соопштија вчера партиите.

На прашањето што мисли за тоа што социјалдемократ наскоро повторно ќе ја предводи земјата, Меркел рече:

Се разбира дека ќе има политички разлики. Но, ќе можам мирно да спијам, ја цитираат француските медиуми нејзината изјава.

Меркел, исто така, кажа дека под канцеларска палка на Шолц таа не очекува големи промени во фискалната политика на земјата, која е горда на буџетското штедење.

„Како чувар на финансиите на земјата од 2018 година, Шолц не остави впечаток на политиката на „олабавена чанта“, рече Меркел.