Фудбал: Македонските екипи потрошиле 7 милиони евра за плати во 2018 година

Сумата во однос на 2017 година, според публикацијата на УЕФА, е намалена за четири отсто, а разликата е драстична во однос на расходите за плати во земјите со кои се водат битки на зелениот терен на клупски и на репрезентативен план.

Клупско СП во фудбал: Прва титула за Ливерпул, вкупно 47 во клупската историја

Европскиот првак Ливерпул го победи јужноамериканскиот фудбалски владетел Фламенго со 1:0, во финалето на Светското клупско првенство што се одржа во Катар. Стрелец на единствениот гол беше Роберто Фирмињо во 99 минута од средба, откако основниот дел заврши без голови

Истражување: Манчестер Сити е првиот тим од милијарда евра

Ова го покажа истражувањето на Меѓународниот центар за спортски истражувања (ЦИЕС) со седиште во Нојшател, Швајцарија. Неговите стручњаци дојдоа до пресметка дека менаџерот Пеп Гвардиола потрошил 1,14 милијарди евра за „граѓаните“. Најголемиот јаз во вредност на клубови го има во Примера во која Реал Мадрид има 148 пати поскап тим од финансиски најслабата Мајорка

Вредност изразена во милијарди: Манчестер С. најскап клуб во Англија

„Граѓаните“, според финансиското истражување што го објави „Би-Би-Си“, „тежат“ 2,364 милијарди фунти или 277 милиони повеќе од градски ривал Манчестер јунајтед кој во текот на сезоната загуби 376 милиони и падна на второто место со 2.087 милијарди фунти

ФИБА попушти: Клубовите ќе добијат осигурување за репрезентативците

Членовите на нејзиниот Управен одбор (УО) се изјаснија позитивно по предлогот за исплата на осигурување на кошаркарите и кошаркарките во сениорска конкуренција кои ќе добијат покана за репрезентативни ангажман. Во рамката се опфатени и играчите во младите селекции како У17, У18, У19 и У20

Трансфер пазар: Сити, Челзи, Монако и Рома најактивни ова лето

На „Висенте Калдерон“ во Мадрид и на „Вајт Харт Лејн“ во Лондон досега не пристигна ниту еден нов играч. Но, затоа е како врвулица на „Олимпико“ во Рим, на „Јуве арена“ во Торино, на „Луј Втори“ во Монте Карло и на „Етихад“ во Манчестер

Кинески клубови до ѕид: Добија рок да измислат пари или нема играње

Повеќе од половина од Суперлигашите во Кина треба да „измислат“ пари до 15 август за редовно подмирување на обврските кон своите ѕвезди. Во спротивно ќе бидат ифрлени од највисокиот фудбалски ранг во земјата за наредната сезона, но и можна забрана за учество во континенталните натпреварувања. Од нив, покрај тоа, се бараат и гаранции за избегнати на исти или слични ситуации во иднина.

Бундеслига: Заработката на клубовите преку три милијарди евра

Според Кристијан Зајферт, директор на лигата, приходите се зголемени за 23,7 отсто во 2016 година во однос на претходната. Раст бележат и второлигашите кои лани оствариле приход од 608,3 милиони евра или 20,3 отсто повеќе од 2015 година