Апелираме до пратениците да покажат разбирање за македонскиот работник, велат од слободниот синдикат

Од Конфедерацијита на слободни синдикати на Македонија (КСС) денеска повторно се обратиле до сите пратеници во Собранието со цел, како што соопштија, прифаќање на амандманот кој...

Слободниот синдикат бара спикерот Џафери да им се извини на вработените за вчерашниот инцидент

Конфедерацијата на слободните синдикати денеска со соопштение побара надлежните да го санкционираат, како што велат, вулгарниот однос на собранискиот спикер Талат Џафери кон вработените. „Вчерашниот настан...

Синдикалниот лидер Ралповски незаменлив, ќе добие уште еден мандат

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска на конгрес го избира новото раководство, а единствен кандидат за претседател е досегашниот претседател Благоја Ралповски. – Очигледно се задоволни...

Конфедерацијата на слободни синдикати го прекина протестот поради притисоци врз членството

Конфедерацијата на слободни синдикати го прекина најавениот протест пред Собранието поради, како што велат, притисоци врз членството. На најавениот собир пред протестот во Жена парк во...

Пролетта го разбуди незадоволството – април ќе биде месец на штрајкови

Генерален штрајк или радикални протести најавуваат Синдикалните организации по неуспешните преговори со Владата за усогласување на платите во јавниот сектор. Од Конфедерацијата на слободни синдикати, велат...

Вработените во јавниот сектор излегуваат на протести и најавуваат генерален штрајк

Јавната администрација и вработените во државните институции во среда  излегуваат на протест. Од Конфедерацијата на слободни синдикати велат дека на ваков чекор се одлучиле поради големото...

КСС бара од пратениците правична распределба на буџетските средства за плати или ќе ги активира синдикалните средства

Во случај ова барање да не се прифати, КСС најавува дека ќе ги активира сите расположливи синдикални средства за одбрана и унапредување на своите права, не...

СОНК по повод 1 мај: Состојбата на работниците во земјава не е за славење

Денеска е Меѓународниот Ден на трудот што во земјата се одбележува под мотото „Здрави и безбедни работници, сигурни работни места, достоинствени плати и социјална заштита“. Но, традиционалниот Првомајски марш ќе изостане поради вонредната состојба од ковид-19