Ковачевски: Нивото на политичка култура треба да се подигне, да зборуваме за решенија во интерес на граѓаните

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во интервју за „Топ тема“ на ТВ Телма, истакна дека нивото на политичка култура во земјата треба да се подгигне и...

Констатирана оставката на Заев, Пендаровски чека допис од партија за доделување на мандат за премиер

По четири и пол години на чело на Владата, Зоран Заев замина од премиерската функција. Неговата оставка беше констатирана вчера во Собранието, а потоа беше испратено...

„Алтернатива“: Благодарност до Мицкоски за понудата Гаши да биде мандатар, но ние сме дел од друг процес

Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски до лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ,...

Ковачевски со амбициозен план тргнува во поход: Во СДСМ нема место за дворски игри, шанса ќе добијат и ветераните

Големи се очекувањата од Димитар Ковачевски, новиот лидер на СДСМ кој пред членството се нафати да ја враќа довербата кај граѓаните со драстични промени во владејачката...

Вучиќ го оправдува српскиот разузнавач за настаните во Собранието

„Негова работа е да известува од земјата“, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ во врска со присуството на претставник на српската разузнавачка служба БИА во насилните напади на...