По средбата со Заев, Меркел денеска со Ципрас

Прашањето за името ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе се одржи денеска во Брисел во рамките на неформалната средба на 27-те земји членки на ЕУ

Меркел се вклучува во спорот: Денеска со Заев, в петок со Ципрас

Според Љупчо Петковски од „Евротинк“ вклучувањето на Меркел е јасен сигнал за меѓународно посредништво во разговорите, но позициите на двете страни, според негови проценки се и натаму длабоко спротиставени

Спорот за името меѓу Македонија и Грција се сели на германско тло

Берлин притиска на решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција – коментираат дел од аналитичарите по информациите дека германската канцеларка Меркел денеска телефонски разговарала...

Заев ќе се сретне со Меркел во Берлин

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи владината делегација која на 21 февруари ќе престојува во официјална посета на Сојузна Република Германија, соопшти владината прес-служба. За време...