Министерството за култура ја разреши Ризова Черних како в.д. директорка на НУ „Театар Комедија“

Магдалена Ризова Черних е разрешена од должноста в.д. директорка на Националната установа „Театар Комедија“. Министерството за култура информира дека решението за престанок на должноста е поради...

Бектеши: Увозниците на мазут да побараат второ мислење, ако не веруваат на домашни анализи

Компаниите во земјава кои увезуваат мазут, што бил предмет на контрола и анализа од институциите, да побараат второ мислење кај независна лабораторија, доколку се сомневаат во...

МЗ: Шеесет и еден заразен со жолтица, меѓу нив ученици од основни и средни училишта

Меѓу забележаните случаи во изминатите три месеци, има ученици од пет основни и четири средни училишта во градот. Изворот на заразата не се училиштата, информираат од Министерството за здравство

МЗШВ: Откупени 90 отсто од договорените количини тутун за 241,3 денари по килограм

Во годинашната реколта се засеани 14.802 хектари со тутун, а склучени се 34.104 договори со девет откупни претпријатија. Вкупната договорена количина за откуп изнесува над 29 илјади тони тутун, а откупот завршува на 15 март. Од ресорното Министерство информираат дека подрачните единици пријавиле 23.430 издадени евидентни листови што споредено со реколтата во 2017 година изнесува зголемување за 57 евидентни листови и се склучени над 4.700 повеќе договори

Морбили во Скопје: До 19 часот се вакцинирани 488 деца со МРП вакцина

Од министерството за здравство апелираат до родителите за вакцинација на децата со МРП вакцина за која велат дека е висококвалитетна и ефективна, а производител е „GlaxoSmithKline“ од Белгија. Вакциналните пунктови во поликлиниките „Букурешт“, „Бит Пазар“ и „Јане Сандански“ ќе работат и утре (04.01.2019 година) до 19 часот

Македонија сè уште без одговор од Унгарија за екстрадиција на Груевски

Министерката за правда, Рената Тренеска Десковска нагласи дека ќе следува ургенција доколку властите во Будимпешта ги пробијат, како што вели, пристојните рокови како дел од стандардната процедура во такви случаи

Министерство за земјоделство контра Николовски: Работиме по закон

Во демант до медиумите, од Министерството за земјоделство (МЗШВ) велат, дополнителиот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска уште еднаш скандалозно се однесувал...