Случајот „Меѓународен сојуз“ одложен за 21 јули, Ременски побара изземање на Русковска

Експресно заврши првиот ден од судскиот процес за случајот „Меѓународен Сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Јасна Мандиќ, Миле Јовановски и Христина Блажевска....

Изборите се одложуваат, на повидок вонредна состојба

Експерtи од правната област уште денеска ќе се состанат кај претседателот Пендаровски за да изнајдат решение како да се прекинат роковите за избори. На состанокот ќе присутвуваат и техничкиот премиер Оливер Спасовски и претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Заев и Мицкоски побараа одложување на изборите

Прогласување вонредна состојба очигледно е посериозна алатка за полесно менаџирање на кризата со коронавирусот и ние најверојатно ќе се движиме во таа насока, рече денеска на пресконференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев

ДИК апелира за одложување на изборите пред состанокот на Советот за безбедност

Не станува збор само за денот на изборите. Во овој процес се вклучени многу луѓе кои меѓусебно треба да комуницираат. Само членови на избирачките одбори се 35.000 луѓе, а дополнителен е и бројот на членовите во ОИК, а во организација на изборите е вклучен и огромен број административно технички и логистички персонал. Треба да бидат заменети 3.200 лица од медицинскиот персонал кои што се членови на избирачките одбори и ОИК.

„МОЗАИК“ фестивал: Вечерашниот концерт во „А1 арена“ се одложува

Организаторот на „МОЗАИК фестивал“, заедно со артистите на настанот, одлучи да го одложи вечерашниот концерт во „А1 Арена – Борис Трајковски“ поради препорачаните насоки за ограничување на...

Заев го бара законот за ЈО, Мицкоски се заканува со политичка криза

„Парламентот ниту донел одлука, ниту, пак, ќе сноси некаква одговорност ако не се придржува на договорот на шефовите на партиите за избори во април“, вели поранешниот претседател на Собранието, Тито Петковски.

Ново одложување на судењето за „Титаник 3“: Не дојде сведокот од Германија

Обвинети во овој предмет се актуелниот пратеник на ДУИ, Ејуп Алими и Исмет Гури. Според обвинението покренато од поранешното Специјално јавно обвинителство, обвинетите се товарат за изборни нерегуралности во Чаир, во локалните избори одржани во 2013 година. Наредни рочишта за предметот се закажани на 19 февруари, на 26 февруари и на 25 март