Шеснаесетфинале во фудбалскиот Куп: Шкендија против Кит Го, Вардар кај Победа, Работнички во Виница

Во Фудбалската федерација на Македонија денеска со ждрепка беа одредени двојките за шеснаесетфиналето од националниот Куп. Академија Пандев и Силекс, како финалисти од ланското издание во...

Извештај на ХК: Говор на омраза во предизборие, кризата повеќе ги погоди работничките

Хелсиншкиот комитет (ХК) за човекови права го објави извештајот за јуни во кој дава осврт на општествено-политичкиот контекст во земјава, при што нотира дека кризата несразмерно повеќе ги погоди работничките, Владата мора да обезбеди континуирана заштита на текстилните работнички за време на пандемијата. Се регистрира говор на омраза во предизборие, како и зачестени инциденти од омраза мотивирани од политичка припадност

Втора разделба со Работнички: Милован Петровиќ со трансфер во Сутјеска

Играчот за врска договори едногодишна соработка со црногорскиот првак од Никшиќ што е четврта интернационална станица во неговата кариера. Претходно играше за Осиек во Хрватска, за Сепси во Романија и за Лариса во Грција

Прва фудбалска лига: Работнички врза и петти меч без победа

Излез од резултатската криза не донесе ниту тренерската смена (Жикица Тасевски поднесе оставка, Баже Лазаревски го наследи) и по ремито (1:1) против Македонија Ѓ.П., дебармаалци ремизираа и со Беласица (1:1) во 26. коло во македонската фудбалска Прва лига