Во Фудбалската федерација на Македонија денеска со ждрепка беа одредени двојките за шеснаесетфиналето од националниот Куп.

Академија Пандев и Силекс, како финалисти од ланското издание во најмасовното клупско натпреварување, одат директно во осминафинале поради бројот на пријавени тимови за денешното извлекување.

Двојки за шеснаесетфинале во фудбалскиот Куп

Детонит – Македонија Ѓорче Петров

Победа – Вардар

Кит Го – Шкендија

Беса Добридол – Скопје

Локомотива – Охрид

Гостивар – Ренова

Љуботен – Пелистер

Кораби – Беласица

Њу Старс – Борец

Слога Виница – Работнички

Новаци 2005 – Тиквеш 1930

Саса Каменица – Струга

Воска – Брегалница

Велешта – Шкупи

Во шеснаесетфиналето во фудбалскиот Куп на Македонија нема реванш, се игра по еден натпревар што е закажан на 15 септември во 15 часот.